Sklepy a vinohrady
Sklepy
Naše tři archivní sklepy, které se nacházejí na Púrynkách, nám slouží k přechovávání vína, které jsme si vybrali jako nejlepší u kamarádů vinařů, a ty pak nabízíme zde k prodeji. Jeden z těchto sklepů se zděnými kójemi je určený pro naše klienty, kteří si zde, z důvodu nedostatku místa u sebe doma, archivují vína od nás zakoupená. Poloha těchto sklepů nám tu dovoluje pořádat degustace s vyhlídkou na krásné Pálavské panorama.
Vinohrady
Naše vinohrady se nachází ve Velkopavlovické vinařské oblasti ve Velkých Bílovicích a jsou orientovány jižním a jihovýchodním směrem. Rozkládají se na 4,5 ha na tratích Přední hora a Široká hora. Při obhospodařování vinohradů používáme tradiční postupy. Vinohrady jsou částečně zatravněny, aby se předešlo erozi půdy. Většinu prací (např. zimní řez, vyvazování, zelené práce a sběr hroznů) na našich vinohradech vykonáváme ručně.
Pěstujeme tyto odrůdy pro bílá vína:
Pálava
Pálava je pozdní moštová odrůda, která vznikla křížením odrůd Tramín červený a Müller Thurgau. Byla vyšlechtěna Ing. Josefem Veverkou v roce 1953 ve Šlechtitelské stanici ve Velkých Pavlovicích. Pěstuje se především na jižní Moravě, malé množství i na Slovensku. Její obliba rok od roku stoupá, a proto roste i množství její výsadby. Je to odrůda aromatická, vína jsou charakterem podobná Tramínu červenému, ale mají jemnější harmonii způsobenou nižší kořenitou plností a vyšší aciditou. Vína mají zlatožlutou barvu, ve vůni najdeme růže s vanilkou, mandarinky, někdy koření jako je muškát, chuť je plná s dlouhou dochutí.
Pokud se setkáte s Pálavou prodávanou jako burčák, sudovou nebo rozlévanou, pak si troufáme říct, že se na 100 % nejedná o Pálavu. Víno z ní je tak žádané a výměra vinic tak malá, že by ji žádný soudný vinař takto neprodával. Pálava je prostě "módní pití" a odhadem se hlavně ve vinotékách vypije přibližně 6x více Pálavy, než se jí na Moravě vypěstuje. Což znamená, že je většinou nahrazena směsí aromatických muškátových odrůd, často dovezených z jiných zemí.
Ryzlink rýnský
Říká se o něm, že to je VÍNO KRÁLŮ a KRÁL VÍN. Je odrůdou starobylou a velmi ceněnou. Pravděpodobně vznikla v údolí řeky Rýn a je doloženo, že se zde pěstovala již v roce 1435. Vyrábí se z ní nejkvalitnější bílá vína. Dle posledních genetických výzkumů se mezi předky této odrůdy našly odrůdy Gouais balanc (Heunisch) a Tramín červený. Ryzlink rýnský se pěstuje po celém světě, přičemž největší vinice se nacházejí v Německu v oblasti Mosely. Dále se pěstuje také ve Francii (Alsasko), Rakousku, Lucembursku, Austrálii, Moldavsku, Novém Zélandu, USA. K nám jej pravděpodobně dovezl král Karel IV. Typická vína z Ryzlinku rýnského jsou světle zelenožlutá, čím jsou starší, tím je odstín zlatavější, jantarové tóny u výběrů z bobulí. Vůně je velmi různorodá – typická je pro něj vůně lipového květu, jakož i další květinové, ovocné, ale i kořenité, zemité a petrolejové tóny. V chuti je opět široká škála, a to hlavně: meruňka, broskev, jablko, citrusy, kdoule, ananas, med, marcipán, mandle, rozinky, minerály atd. Chuť pikantní kyselinky dává vínu dlouhou dochuť.
Vinohrad, který jsme po třech letech vydatného hnojení půdy (první rok chlévskou mrvou a další dva roky zeleným hnojením) vysadili v roce 2015, nás již prvním rokem překvapil svojí úrodou (1500 kg ze 1,5 ha) v podobě panenského sběru. Víno, které pro nás vyrobil náš kamarád Radim Osička z Vinařství u sv. Martina, získalo stříbrnou medaili na 40. ročníku Juvenale v Brně a porotu si zřejmě získalo svojí jemností vůně ananasu s nádechem kokosu a svojí chutí po citrusech, hlavně po sladkém grepu. I u našich zákazníků mělo toto víno veliký úspěch a bylo jedno z nejdříve vyprodaných vín ročníku 2016.
Ryzlink vlašský
Tuto odrůdu pěstujeme ve vinohradu, který byl zasazen někdy kolem roku 1972 a má ze všech vinohradů, o které se staráme, tu nejlepší polohu ve Velkých Bílovicích, a to na jihovýchodním svahu trati Přední hora blízko Hradišťku. Je to prostě náš "VLAŠÁK PAŠÁK", protože vinohrad je sice starý, rodí málo, ale víno dává přímo luxusní. Tato pozdní odrůda je velmi stará a s odrůdou Ryzlink rýnský nemá žádný příbuzenský vztah. Pravděpodobně vznikla ve Francii.
Pěstuje se v Itálii, Maďarsku, Rakousku, Brazílii. U nás je třetí nejpěstovanější odrůdou a také odrůdou třetí nejstarší.
Chenin Blanc
Odrůdu, kterou jsme objevili ve vínech a sektu ze Znovína Znojmo (od roku 2013 již pouze v sektech) jsme vysadili v roce 2016 a nadchla nás především pro širokou škálu chutí a vůní. Je to světově proslulá, velmi ceněná moštová odrůda pro výrobu přívlastkových vín. První doklady o jejím pěstování jsou již z 9. stol. z Francie z Anjou jižně od řeky Loiry. Jedná se zřejmě o křížence Sauvignonu a Tramínu červeného a mimo Francii se pěstuje také v JAR, Kalifornii, Austrálii, Chile, Argentině, Španělsku. Ve Státní odrůdové knize ČR zapsaná v tuto chvíli není. Vína z této odrůdy bývají světle žlutá, ovocná, bohatá na buket, jehož škála může být velmi rozsáhlá - může vonět po medu a vlhké slámě, limetce, grapefruitu, broskvích, meruňkách, ananasu, lískových oříškách, mandlích, květu akátu, muškátu, mátě, růžích, kompotovaného ovoce, banánu, fíků, sladu, perníku, kakau atd. v závislosti na obsahu cukru a vyzrálosti. Vína dosahují plné zralosti po 6-10 letech a vydrží ještě dalších 20 let. Mladá suchá vína mívají ocelovou kyselinu, která sluší především vínům sladším, jimž dodává důležitou dlouhověkost. Odrůda se s oblibou používá pro přípravu různých cuveé a vzhledem k vyšší aciditě hlavně pro výrobu šumivých vín.
Rulandské šedé
Je starobylá moštová odrůda révy vinné pocházející pravděpodobně z oblasti Burgundska. Vznikla spontánní pupenovou mutací z odrůdy Rulandské modré. V Německu svého času rozšiřoval odrůdu Johann Seger Ruland ze Speyeru, který v roce 1711 našel několik keřů ve zpustlé zahradě ve Falci a dále je namnožil a selektoval. Odrůda od té doby nese jeho jméno nejen v Německu, ale i v Česku. Charakteristická vína této odrůdy jsou zlatožlutá (někdy s již zmíněným lososovým tónem), neutrální vůně s ovocnými tóny, chuť je plná, hebká, s vysokým extraktem, s vyšším obsahem glycerolu a alkoholu, víno je harmonické, vláčné, s utlumeným působením kyselin, dochuť je dlouhotrvající. Ve vůni a chuti můžeme hledat pomeranč, grapefruit, meruňky, oříšky a med. Odrůdová vína jsou vhodná k archivaci, mohou několik let vyzrávat. Hrozny z tohoto vinohradu jsou použity k výrobě naší vlajkové lodi "Rulandské šedé orange".
Muškát růžový
Pink Moscato Trentino nebo také Moscato rosa del Trentino. Tuto odrůdu jsme vysadili v roce 2017, a to proto, že jsme se v Itálii v oblasti Alto Adige a Trentina zamilovali do vůně a chutě vín z ní vyrobených, která jsme ochutnali ve vinařství Franz Haas a Murie Gries. Jeden z příběhů, jak se Muškát růžový dostal do Itálie, vypráví, že byl přivezen v 19. století jako svatební dar krásné dívky z Dalmácie. Jiné orientální či Perské příběhy o původu odrůdy byly vyvráceny studiem jejího genotypu, přičemž bylo zjištěno, že předky odrůdy je chorvatský kultivar Muškat Ruža Porečki, kterému se také dříve říkalo Muškat Ruža Omiški. Ve vůni najdeme výrazná květinová a ovocná aromata, jejichž dominantu tvoří vůně rudých a čajových růží. V chuti je pak většinou směs višní, zahradních jahod, malin jemně dochucených skořicí, hřebíčkem a muškátovým květem. Hrozny dozrávají koncem září až začátkem října, jsou podlouhlého pyramidového tvaru střední velikosti. Kuličky bývají spíše malé s tenkou slupkou, která je sice náchylná k napadení botritidou, zato ale hrozny na vzduchu dobře vysychají a lze z nich s úspěchem vyrábět tzv. slámová vína. Mimo Itálie se odrůda pěstuje také v Německu, Chorvatsku a Rakousku.
Rulandské bílé
Rulandské bílé je klasickou odrůdou francouzského původu. Tato odrůda vznikla pupenovou mutací z odrůdy Rulandské šedé. Původní český název je Roučí bílé. Rozšířená je po celé Evropě. Dává elegantní a plná vína s minerální podstatou a jemnou květinovou vůní, která přechází ve vůni chlebové kůrky, hrušek až lískových oříšků. Tato odrůda je zkouškou jak pro vinohradníka, tak pro vinaře, protože se ze všech „Ruland“ jedná o nejnáročnější odrůdu na péči ve vinohradu, ale také ve sklepě. Pokud lásku a péči od obou dostane, vznikne nádherné víno. O této odrůdě se traduje, že čím je milovník vína starší a zkušenější, tím více směřuje jeho láska od pití Rulandského šedého k Rulandskému bílému.
Tramín červený
Tramín červený je jednou z nejstarších moštových odrůd, její původ je nejasný a ztrácí se v dávné minulosti. Je to starobylá odrůda, která proslavila město Tramín v Itálii. Nikde v Evropě není odrůdou dominantní, daleko spíše je odrůdou doplňkovou, kterou se ovšem pyšní každý výrobce. Technologicky je Tramín velmi náročný. Vína nejsou určena pro běžnou spotřebu, ale pro vzácné a slavnostní příležitosti. Je atraktivní odrůdou hlavně pro ženy. Vína lze často poznat už podle jejich zabarvení, jsou zlatožlutá, intenzivnější barvy než u jiných odrůd. Některé tramíny se vyznačují aromatem exotického ovoce jako liči, mango či papája, do které se mísí květnaté tóny muškátů a růží. Chuť je těžká, plná, velmi kořenná, extraktivní, s nižší kyselostí a s dominantním „parfémovým“ aroma. Ve vůni a chuti můžeme hledat čajovou růži, koření, med, hrozinky, tropické ovoce. Staří moravští vinaři ji pro své aroma a chuť nazývají "děvkou" mezi víny.
Pěstujeme tyto odrůdy pro červená vína:
Rulandské modré
Rulandské modré je starobylou francouzskou moštovou odrůdou vinné révy a je pravděpodobně spontánním křížencem odrůd Mlynářka (Pinot Meunier) a Tramín červený. Původní vlastí odrůdy je pravděpodobně francouzské Burgundsko a odrůdu zde pěstovali patrně již Římané. Do Čech dal odrůdu přivézt císař Karel IV. z Francie. Vína odrůdy Rulandské modré mívají různý charakter podle oblastí pěstování, ale i podle toho, jak s nimi vinař zachází. Ohromují svojí plností, která se zráním zvyšuje. Velmi dobře se hodí k dlouhodobé archivaci. Z odrůdy se vyrábí také vína růžová a klarety. Ve vůni a chuti můžeme hledat lesní a červené ovoce, případně vanilku a kouřové tóny, hořkou čokoládu, kakao, kávu. Odrůda se hodí také na úpravu v sudech barrique, které jí přidají smetanově-vanilkový, případně kouřový rozměr.